Analysis     |     History     |     Purpose     |     Open-source & Free SoftwareVisually Attractive

We believe, that visual aspect is at least as important than narrative or meaning. Visual perception should not be underestimated, or taken as secondary. As it is said, "one picture tells more than thousand words", and when you have 25 of them per second...

Fresh, New & Experimental

Since all of us live normal life, including school attendance, visiting doctors, riding tram and sometimes enjoing some relationships, we do not need to watch it on TV or even in cinema. When watching movies, we want something different, something new, something unkonwn, interesting and fresh. Something we do not counter every day.

Technologically Advanced

Instead of using traditional techniques and proven ways, we want to invent. Keep up with latest discoveries, and experiment with them. To be a vanguard of new techniques and pioneers of new ways. Doesn't matter where they lead us.

Free & Open

We want to share gained experiences, same as open-source and free software creators shared their work with us. In tribute to their admirable work, we will promote and explain how to use it in order to make sure that we did, everyone else can.

However, we are just trying...


Úvod

Carnivora je amatérský filmový pablšing (ať už je to cokoliv) zabývající se experimentální formou "filmových projektů". Jde o platformu umožňující spolupráci otevřené komunitě lidí za účelem zplodit báječný a oslnivý projekt jen za pomoci nadšení, trochy vůle a špetky času. Respektive bez nutnosti investic, nákladů, s tím spojené odpovědnosti a stresu vedoucí k omezení tvořivého ducha a tendenci k tvůrčímu přizdisráčství. Cílem Carnivory je svobodně a s lehkostí experimentovat s filmem na všech rovinách (tedy jen na těch na které je chuť).

Náklady

Carnivora je poháněna čistě svobodným a open source softwarem. Mezi hlavníž patří Linuxová distribuce Ubuntu, Blender, Inkscape, Gimp a další. Pomocí těchto nástrojů se snažíme nacházet nové cesty a postupy v tvorbě. Oproti použití proprietárního softwaru jsou tyto nástroje k dispozici zdarma a není tedy nutné investovat do jejich nákupu. Navíc se neustále aktualizují a vyvíjí. Mimo to zde hraje roli i odpor k softwarovým patentům velkovýrobců komerčního softwaru, který chápeme jako naprosto neospravedlnitelný v jakémkoli možném ohledu. Před hrozbou budoucnosti, kde bude patentován i email a poznámkový blok se snažíme bojovat pomocí propagace těchto nástrojů jejich užíváním a s tím spojenou propagací. Alespoň nějak podpořit a ocenit práci a úsilí Richarda Stallmana, Bruce Perense a mnoha dalších idealistů snažících se o svobodnější a otevřenější přístup k informacím a jejich sdílení.

Produkty

Kromě samotných projektů a dokumentace k nim, popisujeme i výrobní postupy, metody a technologie. Články o zpracování toho a onoho v tom a onom programu, příprava toho a toho roztoku pro příjemně táhnoucí se sliz atd. Zajímavou část produkce tvoří takzvaný REPOZITÁŘ. Jde o galerii narigovaných a k akci připravených postav pro Blender 3D. Jakákoli postava z jakéhokoli projektu je zde k dispozici ke stažení a zneužití dle libosti. Umožňuje tak přeskočit nutnost naučit se rigovat, modelovat... před samotnou animací. Stačí jen vybrat, stáhnout a animovat.

Search

Discover the secrets of Carnivorian library. Search in ancient archives of amazing articles and open-source research. Just type what you are looking for into that white field above, say "渇しても盗泉の水を飲まず" and click that magic button "Ok, sniff it!". You´ll never forget the following events.

News by Email
Social networks Rich Site Summary Do you like Carnivora articles?. Stay in touch with us! Subscribe to our RSS feed and you´ll be infromed whenever a new article will be posted. No tweets, no one-word news, no spam. Just "serious" articles. Stay in touch with open-source and free software news in human readable way. And in touch with research of computer graphics, animation and experimental movie techniques. Google+ Join us on our Google+ page and stay informed about upcoming projects and articles. Facebook Become our friend on Facebook and share your opinion on projects. Vimeo Got Vimeo?! Cool, we too, let´s meet there. Looking forward! YouTube Prefer YouTube? Right, visit us there and tell us what you think. Subscription will be nice indeed, but no pressure... Myspace Visit our profile on MySpace. Stumble Upon Recommend us on Stumble Upon! Klout Help us in Klout performance by visiting our profile, joining us or even giving us a point or two... please. Although we don´t really know how it works, but it looks serious and important... Twitter Let´s tweet together, join us on Twitter and stay in touch with Carnivora every second... well that sounds horrible... every day seems to sound better. Digg Recommend Carnivora on Digg, give us thumb, or like, something :) Both might be acceptable compromise Delicious Share your experiences from Carnivora on Delicious and spread a word. You´ll gretly help us this way. Same as any other time you actually mention us somewhere. Reddit Preffer Reddit? Well, visit us there! GMail Email us! Anything you have to say secretely? Do not hesitate to write us. Really, we might even read it some day! Discussion forumBest way to stay in touch with us is joining the forum, which is a heart of our production and where the projects are dicussed and realized. Register in the forum and help us to evolve by sharing your opinion and point of view.
Czech | English
Don't be afraid, I love you! | Jump the pain music clip
Have you seen JUMP the PAIN? | audio-visual project about... hard to say... watch it on your own